TVN24 Biznes
7 marca 2023
Po opinii rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej należy spodziewać się wzrostu liczby pozwów o unieważnienie umowy frankowej - powiedział w TVN24 BiS Michał Chmielowski, adwokat z Kancelarii Prosperitas.
Gazeta Prawna
27 lutego 2023
Michał Chmielowski: To czego frankowicze dochodzą w sądzie to nie są żadne dodatkowe roszczenia to jest tylko i wyłącznie zwrot świadczeń spełnionych w wyniku nieważnej umowy [PODCAST]
Rzeczpospolita
17 lutego 2023
Banki coraz częściej pozywały frankowiczów, którzy z nimi wygrali, o dodatkowe roszczenia. Jeżeli TSUE wyda rozstrzygnięcie zgodne z opinią Rzecznika Generalnego, proceder ten winien się zakończyć.
Bankier.pl
16 lutego 2023
Konsumenci mogą żądać od banków dodatkowych świadczeń za korzystanie z ich środków, nie mogą tego jednak zrobić banki. Tak brzmi w skrócie opinia przedstawiona przez rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE. To zdecydowanie prokonsumenckie spojrzenie na problem wynagrodzenia za korzystanie z kapitału.
RMF24
16 lutego 2023
"Jeśli wyrok będzie taki, jak ta wstępna opinia – powinno to prowadzić do przyspieszenia postępowań i do lepszych ugód proponowanych przez banki" – mówi w RMF FM adwokat Michał Chmielowski o opinii wydanej przez rzecznika generalnego TSUE ws. kredytów frankowych.
RMF24
16 lutego 2023
Korzystne rozstrzygnięcie dla frankowiczów. Po uznaniu umowy kredytu hipotecznego za nieważną ze względu na nieuczciwe warunki konsumenci mogą dochodzić względem banków roszczeń wykraczających poza zwrot świadczeń pieniężnych - ocenił w opinii rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE Michael Collins. Sprawa dotyczy frankowiczów z Polski.
Bankier.pl
15 lutego 2023
16 lutego spodziewana jest opinia rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Kwestia jest kluczowa i dla banków, i dla kredytobiorców, którzy spierają się z nimi w sądach.
Bankier.pl
20 stycznia 2023
Już w lutym oczekiwana jest opinia rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE na temat tzw. wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. W ostatnich dniach instytucja wypowiedziała się jednak w bardzo podobnej sprawie. Rozstrzygnięcie może dodać otuchy konsumentom pozywającym banki.
WGospodarce
20 stycznia 2023
W lutym rzecznik generalnego Trybunału Sprawiedliwości ma wydać opinie na temat tzw. wynagrodzenia za korzystanie z kapitału przy zawieraniu umów kredytowych. Niedawne rozstrzygnięcia podobnych wyroków mają dodać otuchy pozywającym.
Radio Kraków
13 stycznia 2023
Prawnicy specjalizujący się w sporach z bankami o kredyty frankowe: Andrzej Zarzecki i Rafał Chrząszcz w rozmowie z Wojciechem Jakubowskim.
Bankier.pl
1 grudnia 2022
Miano najbardziej obciążonego „frankami” banku nosił od lat Getin Noble Bank. Po przymusowej restrukturyzacji portfel instytucji to niemal wyłącznie stare hipoteki. Dalsze losy spraw sądowych wytoczonych przez kredytobiorców GNB dopiero zaczynają się klarować.
Next Gazeta
1 grudnia 2022
Dwa miesiące po ogłoszeniu upadłości Getin Noble Banku dalej nie ma pewności, czy frankowicze, którzy zdecydowali się pozwać bank, mają szansę odzyskać pieniądze. Chodzi m.in. o kredyty, w których zastosowano niezgodne z prawem zapisy dotyczące przeliczania kursów walut. W wielu wypadkach sądy uznają, że klient banku dokonał nadpłaty, a bank ma mu zwrócić część pieniędzy.
Gazeta Prawna
28 listopada 2022
Andrzej Zarzecki: Kredytobiorcy korzystali z instytucji zaufania publicznego, nie sądzili, że może być im udzielony kredyt na lichwiarskich warunkach [PODCAST]
Bankier.pl
14 października 2022
O pierwszym pozwie podważającym konstrukcję kredytu hipotecznego opartego na wskaźniku WIBOR było głośno pod koniec lutego 2022 r. Czy kwestionowanie umów złotowych ze zmiennym oprocentowaniem to tylko próba zyskania rozgłosu przez prawników czy może za tym ruchem stoją merytoryczne podstawy?
Biznes Wprost
12 października 2022
W środę TSUE ma rozstrzygnąć ważny dylemat w sprawie kredytów frankowych. Jeśli orzeknie korzystnie dla konsumentów, klienci znów zaczną pozywać banki.
Bankier.pl
12 października 2022
Wizja konieczności zapłaty wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z kapitału mogła zniechęcać kredytobiorców „frankowych” do pozywania banków. Jeśli TSUE rozstrzygnie dylemat po myśli konsumentów, banki może czekać kolejna fala sporów.
Gazeta Prawna
12 października 2022
Chmielowski: Czy banki słusznie oczekują wynagrodzenia za korzystanie z kapitału TSUE orzeknie w 2023 [PODCAST]
RMF24
8 września 2022
Ważny dzień dla frankowych kredytobiorców. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu rozstrzygał dziś w kilku kwestiach. Najwięcej emocji - i to zarówno wśród frankowiczów, jak i w bankach - budziła kwestia przedawnienia.
TVN24 Biznes
2 sierpnia 2022
Kto może skorzystać z wakacji kredytowych? Na jakich zasadach? Jak wpłyną na spłatę kredytu hipotecznego? Na te pytania i nie tylko odpowiadał na antenie TVN24 BiS Michał Chmielowski z Kancelarii Prosperitas.
RMF24
29 lipca 2022
Od piątku można składać wnioski o wakacje kredytowe, czyli możliwość zawieszenia spłaty raty kredytu hipotecznego przez maksymalnie 8 miesięcy w tym i przyszłym roku. Dotyczy to osób, które zaciągnęły kredyt w złotych na własny cel mieszkaniowy.
RMF24
29 lipca 2022
Od dziś można składać wnioski o wakacje kredytowe, czyli możliwość zawieszenia spłaty raty kredytu hipotecznego przez maksymalnie 8 miesięcy w tym i przyszłym roku. Dotyczy to osób, które zaciągnęły kredyt w złotych na własny cel mieszkaniowy. Od rana na adres fakty@rmf.fm dostajemy jednak sygnały o problemach przy składaniu wniosków o wakacje kredytowe.
RMF24
29 lipca 2022
Kredytobiorca, który napotka problemy z realizacją wniosku o wakacje kredytowe lub uważa, że bank narusza jego prawa, w pierwszej kolejności powinien złożyć reklamację - radzi Rzecznik Finansowy w poradniku poświęconym mechanizmowi wakacji kredytowych.
Kobiece Inspiracje
28 lipca 2022
Pojawiła się pozytywna informacja dla kredytobiorców. Prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod ustawą o wakacjach kredytowych. W piątek 29 lipca rusza nabór wniosków. Osoby chcące skorzystać z tego rozwiązania mogą liczyć na pomoc prawników i ekspertów z kancelarii Prosperitas, którzy będą pełnili dyżur.
Bankier.pl
28 lipca 2022
Czy do skorzystania z wakacji kredytowych konieczne jest zamieszkiwanie w kredytowanej nieruchomości? Czy wynajmowanie jej oznacza, że nie odroczymy rat? Zapytani przez nas specjaliści wyjaśniają wątpliwości związane z hasłem „potrzeby mieszkaniowej”.
RMF24
28 lipca 2022
Od piątku 29 lipca można składać wnioski o wakacje kredytowe. Z możliwości zawieszenia spłaty w sumie 8 rat mogą skorzystać wszyscy, którzy zaciągnęli kredyt w złotych na cele mieszkaniowe. Jak to zrobić i co zrobić z bankiem, który nam to utrudnia? Na Wasze pytania odpowiedzieli prawnicy i eksperci z kancelarii Prosperitas.
Forsal
26 lipca 2022
Co dalej z kredytami frankowymi po uchwale Sądu Najwyższego? Gośćmi Szymona Glonka w podcaście "DGPtalk: Obiektywnie o biznesie" są Andrzej Zarzecki i Michał Chmielowski z Kancelarii Prosperitas. [PODCAST]
Gazeta Prawna
25 lipca 2022
Michał Chmielowski, Andrzej Zarzecki: Banki coraz chętniej negocjują z kredytobiorcami [PODCAST]
Bankier.pl
6 lipca 2022
Szeregi bankrutów nie rosną już w tak szybkim tempie jak rok temu. Nie oznacza to, że zainteresowanie upadłością konsumencką zanika. W pierwszej połowie 2022 r. z procedury skorzystało 7,3 tys. dłużników. To niemal tyle, ile w całym 2019 r.
Wyborcza
24 czerwca 2022
Po raz pierwszy od 15 lat Centralny Bank Szwajcarii podniósł stopy procentowe. Co to oznacza dla osób, które wzięły kredyt we frankach? Że frank będzie jeszcze droższy, a ceny kredytów pójdą w górę.
Bankier.pl
13 maja 2022
Niewielka część negocjacji dotyczących kredytów „frankowych” kończy się przyjęciem propozycji przez klienta, wynika z danych publikowanych przez banki. Rosnące stopy procentowe mogą okazać się czynnikiem, który zniechęci do udziału w programach uruchomionych przez banki.
Bankier.pl
18 kwietnia 2022
Wraz ze wzrostem stóp procentowych rosną też stawki WIBOR, na podstawie których obliczane jest oprocentowanie kredytów. To powoduje skokowy wzrost rat i spędza sen z powiek dużej części kredytobiorców, a oczekiwane dalsze podwyżki mogą dla wielu z nich oznaczać problemy ze spłatą zobowiązań.
Manager24
14 kwietnia 2022
Wraz ze wzrostem stóp procentowych rosną też stawki WIBOR, na podstawie których obliczane jest oprocentowanie kredytów. To powoduje skokowy wzrost rat i spędza sen z powiek dużej części kredytobiorców, a oczekiwane dalsze podwyżki mogą dla wielu z nich oznaczać problemy ze spłatą zobowiązań. W tym kontekście coraz częściej mówi się o wątpliwościach związanych z zasadami obliczania stawek WIBOR.
Infor
14 kwietnia 2022
Wraz ze wzrostem stóp procentowych rosną też stawki WIBOR, na podstawie których obliczane jest oprocentowanie kredytów hipotecznych. To powoduje skokowy wzrost rat i spędza sen z powiek dużej części kredytobiorców, a oczekiwane dalsze podwyżki mogą dla wielu z nich oznaczać problemy ze spłatą zobowiązań.
INN Poland
14 kwietnia 2022
Za kredyt mieszkaniowy o takiej samej wysokości Niemiec zapłaci o ponad 400 tys. zł odsetek mniej – wyliczyło Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu. Raty kredytów nad Wisłą rosną w niesłychanym tempie i pojawiają się kolejne pomysły na ich obniżenie. Najwięcej cięgów zbiera WIBOR.
Interia Biznes
10 kwietnia 2022
Osłabienie złotego wobec franka szwajcarskiego oraz wzrost stóp procentowych, a przez to wzrost stawki referencyjnej WIBOR, powodują, że wśród frankowiczów spada zainteresowanie zawieraniem ugód z bankami.
Interia
8 kwietnia 2022
Osłabienie złotego wobec franka szwajcarskiego oraz wzrost stóp procentowych, a przez to wzrost stawki referencyjnej WIBOR, powodują, że wśród frankowiczów spada zainteresowanie zawieraniem ugód z bankami.
Bankier.pl
6 kwietnia 2022
Osłabienie złotego wobec franka szwajcarskiego oraz wzrost stóp procentowych, a przez to wzrost stawki referencyjnej WIBOR, powodują, że wśród frankowiczów spada zainteresowanie zawieraniem ugód z bankami.
Manager24
6 kwietnia 2022
Osłabienie złotego wobec franka szwajcarskiego oraz wzrost stóp procentowych, a przez to wzrost stawki referencyjnej WIBOR, powodują, że wśród frankowiczów spada zainteresowanie zawieraniem ugód z bankami.
Gazeta Prawna
9 marca 2022
Niewielka część tzw. frankowiczów zdecydowała się na drogę postępowania sądowego w sprawie swojego kredytu. Jednak liczba osób wchodzących w spory z bankiem rośnie, a kolejka w sądach, które rozpoznają te sprawy będzie się wydłużać. Czy warto iść do sądu w sprawie kredytu we frankach?[PODCAST]